EEG Elektroencefalografie je neurologická vyšetřovací metoda, pomocí které lze sledovat aktivitu mozku. Nervové buňky si mezi sebou předávají signály pomocí změn elektrického napětí. Změny elektrického napětí se v malé míře propagují až na povrch hlavy, kde jsou registrovány citlivými elektrodami a zaznamenány do grafu. Vyšetření je prováděno zejména u pacientů s onemocněním centrálního nervového systému, epilepsií, poruchami vědomí, bolestí hlavy, degenerativních onemocnění, poruchami spánku, úrazem hlavy, apod.

Po příchodu do vyšetřovací místnosti Vás laborantka uloží na lůžko. Na hlavu vám nasadí čepici, v níž jsou snímací elektrody - které jsou jednotlivě  přiloženy ke kůži hlavy pomocí vodivého gelu. Po zkontrolování dostatečného kontaktu všech elektrod můžete jen v klidu odpočívat.

Před zahájením natáčení EEG vám sestra položí několik otázek týkajících se Vašeho momentálního stavu a zaznamená je do dokumentace k vyšetření:

  • jak se cítíte
  • spali jste v noci dobře
  • užíváte léky - názvy léků
  • zda Vás bolí hlava
  • u klientů s epilepsií se zjišťuje datum posledního záchvatu

 

Poté začne přístroj registrovat vaší mozkovou aktivitu. Sestra Vás může vyzvat k občasnému otevření a zavření očí nebo prohloubení dýchání. V závěru vyšetření můžete být vystaven krátce světelným zábleskům, při zavřených očích. Jiné nároky na Vaší spolupráci vyšetření nemá. Celé vyšetření trvá asi 30 minut, včetně připevnění a sejmutí vyšetřovací čepice z hlavy.

EEG vyšetření není důvodem pro přerušení užívání léků doporučených Vašim neurologem, obvodním lékařem či jiným specialistou a nemá žádné další kontraindikace.

Před EEG vyšetřením si umyjte vlasy a nepoužívejte tužidlo, gel či lak na vlasy. Po EEG vás nečekají žádná zvláštní omezení, můžete bez problémů řídit auto nebo se věnovat pracovní a sportovní činnosti.

Popsaný graf a výsledek vyšetření bývá hotov zpravidla do týdne. Vyšetření se provádí na přístroji Dymed.